Wednesday, February 27, 2013

If you are interested to know me....

Professor Dato’ Sr Dr Kamarudin B. Mohd. Nor DSDK [Dato' Setia Di Raja Kedah], AMK [Ahli Mahkota Kedah], PJK [Pingat Jaksa Kebaktian, Pulau Pinang] BSc Hons (Architecture) HBP, Universiti Sains Malaysia MSc (Construction Management) Heriot-Watt University, Edinburgh PhD [Architecture] Welsh School of Architecture, University of Wales Cardiff FRISM, FRICS, MBEng ( Association of Building Engineers UK), MCIArb (The Chartered Institute of Arbitration UK), Corporate Building Surveyor and Building Engineer Architectural Technologist Green Building Index Facilitator [0425] E-mail: PERSONAL RECORD Age 64 years [Born in Alor Setar, Kedah Darulaman, Malaysia] Citizen Malaysian Marital Status Married to Madam [Datin] Wan Norisah Wan Ishak Blessed with 3 children EDUCATION RECORD Welsh School of Architecture, University of Wales, Cardiff -PhD (Architecture) ( Aviation Security Needs in Airport Terminal Designs) May 1995 Faculty of Civil Engineering, Heriot-Watt University, Edinburgh, Scotland- MSc (Construction Management – Building October 1979 School of Housing, Building and Planning, University Sains Malaysia, Penang, Malaysia- BSc (Housing, Building and Planning) Hons. (Majoring in Architecture) June 1976 IELTS British Council/IELST Australia/University of Cambridge ESOL Examinations International English Language Testing System Test Certificate [12 Jan 2008]: Overall Band Score: 7.5 Issued on 23 January 2008 Passed Green Building Index [GBI] Facilitator Course and Examination (GBI/FC/10/11) on 19th, 20th and 21st November 2010 and 18th December 2010. Accredited [Registration No: 0425] PROFESSIONAL AFFLIATIONS FRISM (Fellow of the Royal Institution of Surveyors Malaysia in the Building Surveying Division) – Registration No. F2819 dated 24th February 2005 FRICS (Fellow of the Royal Institute of Chartered Surveyors UK) – Register No. 1222105 dated 12th November 2005. MBEng (Member of the Association of Building Engineers )- Registration No. 10339 dated 24th November 2000 MCIArb (Member of the Chartered Institute of Arbitration UK)- Registration No. 17953 dated 19th January 2000 WORKING EXPERIENCE IN BRIEF: ACADEMIC: • 1st April 2013 – to be the Deputy Rector or Deputy Vice Chancellor [Academic and Development] of ASWARA • Beginning 1 October 2011- Academic Advisor, Restu College, Shah Alam. • Beginning 15 September 2011 – Co-ordinator, Green Campus Development, UniKL and 28 MARA campuses. • Beginning 2 February 2011, Professor , UniKL Business School, Universiti Kuala Lumpur. • Beginning 24 January 2011 – Member, Technical Committee on Best Green Technology Practices in the Construction Industry, CIDB Malaysia. Also Chairman of Working Group on Training and Promotion of Green Technology. • Beginning 11 January 2011 – Member, Technical Committee on the Industrialised Building System, CIDB Malaysia. • Subject Matter Expert [Sustainable Construction], Open University Malaysia [Beginning May 2010] • Professor in Architecture and Building Surveying, UCSI University, Cheras, Kuala Lumpur [Commencing on 22 February 2010] • 7 January 2010 – 7 January 2011 - Adjunct Professor, Faculty of Built Environment, Universiti Malaya • Beginning 1 October 2009 – Member of the Advisory Board of the Journal of Building Performance, Universiti Kebangsaan Malaysia. • Beginning 4 May 2009 – Academic Advisor, the London College of Professional Skills, Uxbridge Road, London. • December 2008 – Associate Professorship Assessor for the National Defense University of Malaysia • 1 October 2008 -31 January 2009 - Visiting Professor in Environmental and Building Engineering, Universiti Malaysia Perlis –taught in areas of environmental law and management, safety and health and project management. • May 2005 – April 2007 - Vice President of the Institution of Surveyors Malaysia and Chairman of Building Surveying Division • 1 October 2006 – September 2008 - Associate Professor, School of Environmental Engineering University of Malaysia Perlis. Also Coordinator of the Quality Unit and Project Advisor for the new 1,000 acre campus. • 16 October 2000 – 15 June 2004 - Minister Counselor (Education) with the Malaysian High Commission in the UK and Director of the Malaysian Students Department (MSD) for the UK and EIRE in London. Involved in the maintenance of 3 Malaysia Halls in London, Belfast and Dublin. • July 2001-June 2004 - Honorary Member of the International Scientific Committee, Univ. of Salford, Manchester, UK • October 1986 – April 1997 - Associate Professor, School of Housing, Building and Planning, Univ. Sains Malaysia • December 1988 – November 1991 - Dean of School of Housing, Building and Planning; Univ. Sains Malaysia [USM] • November 1979 – February 1983 - Lecturer and Chairman of Building Economics and Management Programme and then appointed as Acting Dean of the School of Housing, Building and Planning, Universiti Sains Malaysia . • As an external and internal examiner to 2 PhD candidates and on 30 MSc Project Management students’ theses and dissertations since 1987 INDUSTRY, CIVIL SERVICE AND THE ARMED FORCES: • General Manager (Construction Business Development Division), Construction Industry Development Board Malaysia or CIDB from December 1998 to January 2000 – mainly responsible for the exploration of construction business opportunities overseas and improving construction procurement systems in Malaysia. • Managing Director Bina Darulaman Berhad – a Public listed property development company (a subsidiary of Kedah State Dev. Corp.) from May 1997 to May 1999 • Construction Manager, Dixon Homes Malaysia Sdn. Bhd., Kulim, Kedah Darul Aman ( a prefabricated housing construction specialist with the Head Office in Brisbane, Queensland, Australia) March 1983 to July 1983 (left because the company had to be closed down due to financial problems) • Project Manager and Designer, Arkitek Maju Chartered Architects, Alor Setar - August 1983 to November 1986 (VSS as the firm experienced financial problems due to the recession). - Captain, The Malaysian Armed Forces [ROTU and Wataniah] from January 1981 to December 1985 • General Manager, Syarikat Peruda Kedah Sdn. Bhd. (a housing and commercial development J-V company between Kedah State Development Corporation and Urban Development Athority of Malaysia) - Sept. 1976 to October 1978 (left to further my studies at an MSc level at Heriot-Watt Univ, Edinburgh, Scotland from 1978-1979. • State Civil Service Officer, Kedah State Government (KCS) January 1970 to June 1972 (left to further my studies at the BSc level) Last Post - Assistant State Secretary (Local Govt.) Coordinated low-cost housing programmes and the runnings of local authorities in the State of Kedah PUBLICATION, PROCEEDINGS, ACADEMIC AND PROFESSIONAL REPORTS More than 60 since 1979. Unpublished presentations and professional talks – around 80 since 1970. Details are available. RESEARCH: Around 20 since 1981. Hobbies: Golf, Music [I am a guitarist], Painting, Photography

No comments: